BALIKÇILIK SÖZLÜĞÜ

Sürdürülebilir balıkçılık
Doğal kaynakları tüketmeden ya da ciddi ekolojik zararlar vermeden sürekli düzeyde tutulabilir olma yeteneğine sahip balıkçılık.

Olta Kamışı 

Olta takımını atma ve yönlendirme, balığı karaya veya tekneye çekmeye yarayan, sentetik veya doğal malzemelerden yapılmış çeşitli boy ve farklı özelliklerde çubuklar.

Olta Makarası
Misinayı depolama ve olta takımını atmaya, balığı karaya veya tekneye çekmeye yarayan mekanik araç.

Misina
Olta takımının ve balıkçılığın ana malzemelerinden. Olta takımı oluşturmaya, balığı karaya veya tekneye çekmeye yarayan, çeşitli kalınlıkta ve farklı sentetik maddelerden üretilmiş ipler.

Monofilament
Tek katlı liften elde edilmiş.

Multifilament
Çok katlı liflerden örülerek elde edilmiş.

Olta Bedeni
Olta takımının bağlandığı ana misina.

Köstek (yan kol)
Bedene kancanın bağlanmasını sağlayan, kalınlığı beden kalınlığından daha az olan, bir ucu bedene, diğer ucu olta iğnesine bağlı olta ipi parçası.

Kanca

Doğal veya yapay yemler takılarak, balığa ağız veya vücudunun başka bölgesinden takılarak yakalayan, dayanıklı metallerden yapılmış J harfi veya dairesel formda avlanma aracı.

Yüzdürücü-Şamandıra-Mantar 
Olta takımını suyun istenilen seviyesinde tutmaya, balık yakalandığında işaret vermeye yarayan doğal veya yapay malzemeden yapılmış yüzdürücüler.

Batırıcı-Kurşun
Olta takımını suya batırmaya ve istenilen yön ve mesafeye atılabilmesine yarayan özgül ağırlığı yüksek metallerden yapılmış ağırlıklar.

Fırdöndü
Olta takımını ana bedene bağlamak, misinanın bükülerek deforme olmasını engelemek için kullanılan, dönerli metal halka.

Stoper
Şamandıralı oltada, olta takımını suyun istenilen seviyesinde tutmaya yarayan, durdurucu lastik, kauçuk ya da misinadan yapılmış malzeme.

Kepçe
Oltayla tutulmuş balığı karaya veya tekneye almada kullanılan, bir sapa bağlanmış metal bir çerçeveye tutturulmuş balık filesi.

Kakıç
Oltayla tutulmuş balığı karaya veya tekneye almada kullanılan bir sapa bağlı çengel şeklinde metal araç.

Aktif Balık
Beslenme amacıyla dolaşan balık.

Pasif Balık
Beslenme amacıyla dolaşmayan, dinlenme durumundaki balık.

Doğal Yem

Kancaya takılarak balık avlamada kullanılan, çeşitli balık etleri, canlı veya cansız yavru balıklar, kara veya su kurt-kurtçukları ve böcekleri, bitkilerin unlarından yapılmış hamurlar, hububat veya bakliyat taneleri.

Yapay Yem
Doğal yemlere fiziksel olarak çok benzer görünümde yapılmış sahte.

Sörf Balıkçılığı
Denizde kıyıdan yapılan balıkçılık.

Resif-Yapay Resif
Su altında balıkların korunmasına, üremesine ve beslenmesine uygun, doğal ya da İnsan eliyle çeşitli materyallerden yapılmış alan.

Thermocline
Yazın Güneş su yüzeyini ısıtır. Ancak, bu ısınma daha aşağılara doğru inmez. Yüzeydeki ılık katmanın bittiği yerde, serin bir katman başlar. Serin katman, aşağılara doğru soğuk katmanın başladığı seviyeye kadar sabit bir ısıda kalır. Bu “katmanlaşma” olarak bilinir.

Ilık katman ile soğuk katman arasındaki serin tabakaya Thermocline adı verilir. Balık oksijence zengin bu thermocline bölgesinde kalır. Katmanın yüksekliği, suyun boyut ve derinliğinde bağlı olarak 2-10 metre arasında değişir.

Zıpkın
Bir gönder ucunda yerleştirilmiş, bir veya birden fazla sivri uca ve balığın kurtulmasını engelleyen damaklı düzeneğe sahip balık avlama aracı.

Sualtı Tüfeği
Ucuna yerleştirilmiş bir veya birden fazla damaklı sivri uca sahip bir metal mili, kauçuk ya da lastikten yapılmış bir gergi düzeneği ya da hava basıncıyla fırlatan avlanma aracı.